Historie klubu

32_20240112_160455.jpg

Mezinárodní házená má v Novém Jičíně velkou historii a dál jde ve šlépějích slavných předchůdců.

Jméno Nového Jičína se v házenkářských kruzích začíná objevovat už v letech 1933-1935. Byl to oddíl Slávie Nový Jičín, který hrál českou házenou. Hrávalo se na malém plácku v místě škvárového fotbalového hřišti. V roce 1935 házená zanikla a začala se znovu hrát v letech 1945 - 1947 na fotbalovém hřišti TJ Nový Jičín. Ale opět se neudržela. Nový Jičín má však prvenství v jiném směru. Již v letech 1933 - 1936 hrávali pod vedením profesora Stanislava Pešky mezinárodní házenou o jedenácti hráčích. Touto hrou bylo vždy ukončeno meziústavní utkání v lehké atletice mezi českým a německým gymnáziem.
7 let po válce v roce 1952 začal profesor S. Peška u školy provozovat házenou o sedmi hráčích. Hrály pouze nižší třídy, a to jen mezi sebou.

V Novém Jičíně začíná v roce 1958 mezinárodní házená, kdy byla založena okresní sekce házené. V okrese Nový Jičín bylo od roku 1965 pět oddílů a 23 družstev, 14 škol a 16 družstev. Celkem se tedy házená hrála na 19-ti místech a za pět let trvání okresní sekce házené bylo v činnosti 39 družstev.

Ženská házená v Novém Jičíně

V roce 1957 založila p. Zajícová družstvo žaček. V prvním roce existence se děvčata učila základům hry a sehrála několik přátelských utkání. V dalším roce byly žačky zařazeny do pravidelné soutěže. Hrály se soupeřkami z okolí, Polanka, Karviná, Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí atd. Tuto soutěž vyhrály a utkaly se v kvalifikaci se Sokolem Ivančice v boji o postup do finále přeboru republiky. Jako dorostenky hrály až do roku 1961 a v tomto roce na podzim byla převážná část družstva ostaršena. Tak vzniklo družstvo žen a začalo hrát krajskou soutěž.

V zimním období 1961 - 1962 došlo ke změně trenéra. Místo p. Zajícové převzal vedení družstva p. Petr Polách, který současně hrál za družstvo mužů. Družstvo díky výhrám postoupilo do druhé ligy.

V sezóně 1962 - 1963 nastupují hráčky Nového Jičína jako nováček v soutěži 2.ligy. Nevedly si špatně a v závěru odrazily nápor Odevy Hlohovec a 2. ligu vyhrály. Zúčastnily se kvalifikace o postup do 1. ligy v Olomouci. V kvalifikaci doplatily na svou nezkušenost a mládi. V rozhodujícím utkání o postup remízovaly s Vršovicemi 6:6. V Sezoně 1963 - 1964 po neúspěchu v kvalifikaci nastal u družstva jistý útlum. Slabší začátek soutěže způsobil poněkud horší umístění. Družstvo TJ Nový Jičín skončilo v soutěži na 3. místě. V novém ročníku 1964 - 1965 byl kádr družstva doplněn o velmi dobrou brankářku Rýparovou - Sedláčkovou z Hranic. I příprava na nový ročník byla náročnější, což se projevilo ve zlepšení výkonu oproti minulému ročníku. V podzimní části prohrálo družstvo jediné utkání v Brně se ZKL (Zetor Brno) v poměru 4:3. V zimním období vyhráli ženy Nového Jičína silně obsazený turnaj pořádaný ČKD Praha. První porážky v jarní části mistrovské soutěže se děvčata dočkala až v Otrokovicích. Avšak vítězství v soutěži již v tuto dobu měla zajištěno. Kvalifikace se hrála v Nových Sadech u Nitry. Družstvo žen se v kvalifikaci potkali s družstvy Vršovic, Slávie Praha a Nitra. Děvčata opět neuspěla. Prohrála všechna utkání, i když ne větším rozdílem než tříbrankovým. Po skončení kvalifikace odešli dvě hráčky základního kádru. Toto oslabení se projevilo na výkonu hry i v dalších letech.

Velký podíl na stagnaci házené v Novém Jičíně byly podmínky v přípravě. Zůstaly na úrovni podmínek, za kterých se házená ve městě začínala hrát. S přírůstkem hal a velkých tělocvičen v jiných městech se úroveň ostatních družstev zvyšovala mnohem rychleji. V těchto letech se družstvo nezlepšovalo, přesto se v soutěži umísťovalo do 5. místa. Postupem času odcházely další hráčky a do roku 1970 se v družstvu vystřídalo 53 hráček.

Od roku 1971 bylo družstvo doplněno kvalitními dorostenkami, začaly výkony celku dostávat výrazně stoupající tendenci. Mladá krev způsobila zrychlení hry a vnesla do kolektivu i zdravou ctižádost. V sezóně 1972 - 1973 se umístilo družstvo na 3. místě v 2. lize a tím se probojovalo do nově utvořené národní ligy. Po tomto úspěchu odchází z družstva dlouholetý a úspěšný trenér Petr Polách. Na jeho místo přichází trenér a hráč Ján Korenko.

Za celou dosavadní celkem úspěšnou činnost se ženy Nového Jičína dostaly 2x na zahraniční zájezd to do Polské lidové republiky na turnaj na počest osvobození Varšavy a do Bruselu – Belgie, kde byly pozvány domácím celkem. Je to málo na celek hrající přes deset let nepřetržitě druhou nejvyšší soutěž v ČSSR. Zájezd do zahraničí je jedinou odměnou, kterou mohou hráčky za svou činnost docílit. Družstvo žen obdrželo v roce 1974 titul nelepší kolektiv okresu Nový Jičín. Ročník 1976 - 1977 hrály ženy TJ Nový Jičín mezikrajský přebor (kraj Severomoravský - Jihomoravský), který děvčata vyhrála bez ztráty bodu a vybojovala si tímto znovu účast v národní lize.

V nové sezóně přebral vedení družstva trenér Karel Borovský, další z odchovanců házené Nový Jičín. Kádr družstva doznal oproti loňské sezóně několik změn. Odešly tři dlouholeté hráčky a naopak byly zařazeny do družstva dorostenky. Příprava na mistrovské boje vyvrcholila třítýdenním turnajem v Chozrowě PLR, který naše děvčata vyhrála. Po podzimní části se družstvo umístilo na čtvrtém místě, avšak v tréninku se nepolevilo. Během přípravy sehrálo zápasy s WBK Halle z NDR a na mezinárodním turnaji v Ostravě zvítězilo nad celkem z Jugoslávie. V prosinci roku 1977 byl uspořádán ve sportovní hale na bazénu v Novém Jičíně 1. ročník turnaje o putovní pohár n.p. TONAK NOVÝ JIČÍN v házené žen s mezinárodní účasti, naše děvčata vyhrála. Dále družstvo TJ Nový Jičín vyhrálo "Ligu přátelství". Samotná jarní část mistrovské soutěže jen dokázala užitečnost tvrdé zimní přípravy a zisk 32 bodů zabezpečil našemu družstvu 3. místo v národní lize ročníku 1977 - 1978. Družstvo dorostenek se v tomto ročníku stalo přeborníkem severomoravského kraje a postoupilo do dorostenecké ligy. Odehrálo své první mezistátní utkání s družstvem Azoty Chorzow a zvítězilo 11:9. Další větší akcí pořádanou naším oddílem byl 3. ročník turnaje "Únorového vítězství" dorostenek.

Dne 9. a 10.12.1978 v rámci 180 let trvání kloboučnické výroby v Novém Jičíně a 20. výročí založení ženské házené v Novém Jičíně byl uspořádán zatím největší a nejnáročnější turnaj - 2. ročník "O putovní pohár n.p. TONAK", družstvo žen se umístilo na 4. místě. Zúčastněná družstva byla Slavie Praha, PS Ostrava, Jednota Trenčín a družstvo z NDR TSG Wismar - účastník 1. ligy NDR. V létě 1978 bylo sestavěno družstvo starších žaček s trenérem Ing. Jaromírem Zajícem. Družstvo se umístilo na 9. místě. Poté byl proveden nábor na školách a následně vytvořeno družstvo mladších žaček a mini žaček, které se také zapojily do soutěže. U tohoto družstva začala vypomáhat zakládající členka ženské házené v Novém Jičíně p. J. Zajícová. U příležitosti 20-ti let ženské házené v Novém Jičíně byla uspořádána mimořádná akce - utkání bývalých hráček TJ Nový Jičín a stávajícího družstva žen. V rámci těchto oslav byl uspořádán slavnostní večer, kde byla zhodnocena činnost za 20 let, vzpomenuty úspěchy novojičínské házené a předány upomínkové předměty všem hráčkám. Během těchto příznivých let přešly naše odchovankyně do ligových klubů. Milena Korenková do Zory Olomouc, Marie Orlitová do Bohemians Praha, Irena Randýsková - Rýcová do MDŽ Bratislavy, Dana Janíčková do ŠTART Bratislava a Zuzana Konečná – Zajoncová do Zory Olomouc.

Mužská házená v Novém Jičíně

Mužská házená spadá do období roku 1955. Ze svěřenců profesora St. Pešky vznikla družstva žáků a dorostenců. Byli to vesměs žáci ze školy na Palackého ulici a gymnázia v Novém Jičíně, kde profesor Peška působil, jako profesor tělesné výchovy. Žáci byli přihlášeni do řádných soutěží a účastnili se pravidelných přeborů novojičínských škol. Největším tehdejším úspěchem bylo vítězství žáků v roce 1961 v okresním přeboru. Dorostenci vytvořeni z žáků gymnázia spolu se staršími hráči vytvořili družstvo mužů.

V roce 1963 se stal hrajícím trenérem Rudolf Jaroň u nově sestaveného družstva mužů. Toto družstvo začalo od nejnižší soutěže a postoupilo až do oblastního přeboru. Zde pak hrálo až do roku 1967. Mužská házená se potýká s těžkostmi začínajících družstev. Byl nedostatek trenérů a funkcionářů. V roce 1968 družstvo pro nedostatek hráčů (odchod mladých do vojenské základní služby) přešlo do Kopřivnice. Zde hrálo pod hlavičkou "B" družstva a to v oblastním přeboru. Toto trvalo jeden rok, další rok zbývající hráči hráli v Tatře Kopřivnice a v TJ Dukla Hodslavice. V tomto čase bylo znovu vytvořeno družstvo dorostenců.

Jelikož dorostenci Nového Jičína dosahovali dobrých výsledků a někteří z nich dovršili hranici 19-ti let, bylo v roce 1970 znovu založeno družstvo mužů. Postupem času se do tohoto družstva vraceli odchovanci Nového Jičína z jiných oddílů. Tak byl vytvořen z vlastních odchovanců vyzrálý kolektiv hráčů, který se během čtyř let stal krajským přeborníkem a probojoval se do 2. ligy. O tak rychlý postup se přičinil nový trenér Stanislav Kunc. V této velmi krátké době sehrálo družstvo několik velmi příznivých utkání s předními československými i zahraničními družstvy. Porazili mimo jiné i Strojárny Martin, Gumárny Zubří, Viktorii Žižkov a francouzký Atletic Le Havre.

Mužská házená si vzala ponaučení z neúspěchu minulých let a snažila se vychovat své nástupce. Byla vytvořena dvě družstva žáků, jedno družstvo mladších žáků, družstvo dorostenců a "B" družstvo mužů. Ročník 1976 - 1977 byl pro muže taky úspěšný. I po reorganizaci soutěže (zrušení 2. ligy) a vytvoření krajského přeboru 1. třídy, družstvo bojovalo a nevzdávalo se naděje na postup. Tentokrát se umístilo na 3. místě. Také v "Lize přátelství" (soutěž hraná mezi oddíly krajského přeboru Severomoravského kraje a Katowického vojvodství) skončili z osmi účastníků na 3. místě. Bylo to podstatné zlepšení oproti minulému ročníku, kde skončili na 6. místě. Muži "B" v krajské přeboru 2. třídy se umístili na posledním místě a v dalším ročníku hráli meziokresní přebor. Dorostenci v krajském přeboru se umístili na 3. místě, žáci "A" krajský přebor 5. místo, žáci "B" meziokresní přebor 4. místo, žáci mladší meziokresní přebor 4. místo. Aby se doplnilo družstvo mužů, po skončení sezóny přešli všichni dorostenci do družstva mužů. V novém ročníku 1977 - 1978 se oddíl zaměřil hlavně na ženskou házenou. Proto bylo nutné vybudovat trenérské a hlavně mládežnické zázemí. Byla utvořena družstva žaček mladších a předžaček. Družstvo mužů "B" bylo rozpuštěno, družstvo mužů "A" omlazeno a někteří hráči přešli do trenérských funkcí. Dne 20.7.1978 byla házenkářská veřejnost překvapena smutnou zprávou, že zemřel zasloužilý pracovník a organizátor, zakladatel házené v Novém Jičíně a dlouholetý pracovník profesor Stanislav Peška. Rok 1978 byl pro novojičínskou házenou úspěšný tak, jako již několik předešlých roků. Bylo dosaženo dobrých sportovních výsledků většiny družstev, také spolupráce s patronátními podniky, především s n.p. TONAK a Okresním domem pionýrů a mládeže, jakož i s Tělovýchovnou jednotou Nový Jičín. U mužů nesmíme zapomenout, že jsme také měli vynikající hráče, kteří zamířili do družstev 2. a 1. lig a to do SKP Frýdku-Místku - Josef Večerka a Zdeněk Fojtík a do Tatry Kopřivnice Vlastimil Pikulík, Milan Horák, Jaroslav Grosman (Ferda) a Miroslav Bartoň.

Házená Nového Jičína v současnosti

Do roku 2012 se novojičínská házená potýkala s nedostatkem mládeže jak v mužské tak ženské složce. Byly zde pouze Muži, kteří se pod vedením Lubomíra Suráka snažili udržet mužskou házenou v chodu. Muži složeni z bývalých odchovanců a z hostovaní nedaleké KH Kopřivnice a Suchdola nad Odrou se nevydařilo. Ikdyž postoupili v jednom roce do 2. ligy, ale ihned spadli. V sezóně 2011-2012 skončili v MSL na 10. místě z 13-ti účastníků.

V roce 2011 také odstoupil předseda házené p. Fojtík Zdeněk, kde na valné hromadě oddílu byl řádně zvolen p. Petr Jaroň, který s velkými cíly přebral tuto funkci. Tím to se i od nové sezóny 2012-2013 nastartovaly školní ligy v miniházené, s cílem vybudovat znovu mládež v novojičínské házené. Na jaře předseda, trenér a rozhodčí Petr Jaroň s druhým trenérem Milošem Smutným vytvořili 2 družstva mini žáků, jedno chlapecké a jedno dívčí, která byla zařazena v půlce roku do soutěže Moravskoslezského kraje. Do dalšího ročníku tak byli připraveni, aby hráli vyrovnaně s dalšími soupeři.

V následující sezóně 2013-2014 byla přihlášena do soutěží 4 družstva, z toho 3 mládežnické, mini žáci, mladší žáci, mladší žačky a muži. Žáci, žačky a muži hráli krajské soutěže. Žáci byli pod novým vedením družstva, který se ujal sám hráč mužů Marek Jaroň. V dívčí kategorii začal pomáhat Richard Paschek a předseda klubu zůstal u těch nejmenších, aby jim dal patřičné základy. V mužích také nastala změna na trenérském postu s příchodem bývalé brankářky Nového Jičína Aleny Tomečkové. Hra mužů se začala projevovat lépe než doposud. Bylo vidět, že v mladé krvi a s kvalitní trenérkou se dá bojovat o druhou ligu. Po podzimní části to vypadalo nadějně, když umístění naších mužů bylo na 5. místě, ale po prohrách v jarní části už to už nevyšlo a tak muži se umístili na posledním 9. místě. Žáci, ale na rozdíl od mužů bojovali a umístili se na 5. místě Moravskoslezské ligy. Žačky také skončily na 5. místě této soutěže. V tomto roce také přišlo první navázaní kontaktů s partnerským městem Świętochłowice.

Sezóna 2014-2015 se nesla v podobném duchu. Až na to, že mládežnický kádr byl rozšířený o dvě další družstva a to o družstvo starších žáků a starších žaček. Na jejich první sezónu si vůbec nevedli špatně, obzvlášť starší žáci, kteří měli velice nadaného talenta Martina Hrachovce, který se na konci soutěže stal nejlepším střelcem soutěže. Žačky měly velké zastání a velký obdiv od soupeřů a za tu krátkou dobu co se naučily házenou se umístily na 5. místě soutěže. Aneta Janíková táhla toto družstvo. Mladší žáci měli velmi dobře odehranou sezónu. Po boji s nejsilnějšími družstvy skončili na 2. místě a tímto místem si zajistili účast v Moravskoslezské lize skupiny "A". Muži se po zkušenostech z minulého ročníku nenechali odradit a uhráli 7. místo.

V sezóně 2015-2016 nastalo pár pozitivních změn. U družstva mužů byl vyměněn trenér a za trenérku Alenu Tomečkovou nastoupil nový trenér Jakub Janíček. To mělo ze začátku velký úspěch. Družstvo bylo sice vyměněno za spoustu jiných hráčů, ale také jich spousta zůstala. Dobrá příprava, jak na začátku, tak i v polovině sezóny vynesla družstvu 5. místo. U mladších žáků byl změněn také trenér, také bývalý odchovanec p. Petr Gabryš. Starší žáci byli na vrcholu sezóny, v půlce sezóny se v lize umístili na 3. místě a to je posouvalo do kvalifikace o postup do Žákovské ligy (boj o titul mistra republiky). V kvalifikaci uspěli, po výhrách nad družstvy TJ Cement Hranice, TJ Rožnov pod Radhoštěm a remízou s HC Zlín jim umístění zajišťovalo postup do Žákovské ligy. Tam si nevedli vůbec špatně a po pár výhrách a remízách nasbírali spoustu zkušeností. Další cenný krok byl na největším turnaji ve střední Evropě a to Prague handball cup, kdy po bojích ze základní skupiny s Němci, Italy, Švédy a Dány o 1 bod v tabulce nepostoupili do hlavní části, ale poté v play-off skupiny "B" se probojovali do čtvrtfinále, kde narazili na skvěle hrající Francouze. Po těžké a náročné sezóně se družstvo starších žáků umístilo na celkovém 4. místě MSL. Opět nejlepší hráč Martin Hrachovec se stal nejlepším střelcem ligy a také 6. nejlepším střelcem mezinárodního turnaje Prague handball cup ve své kategorii. Velmi významného ocenění dosáhl při vyhlášení sportovce roku Novojičínska. Martin byl vybrán do širšího výběru kadetů ČR a přestoupil do extraligového klubu Pepino SKP Frýdek-Místek, kde další rok přestoupil i Sebastian Szafran. U minižactva začala trénovat Stanislava Smutná s Honzou Ulmanem a v covidových letech přešli s družstvem k mladším žákům. 

V covidových letech nastal znovu útlum házenkářského dění a v klubu se rozpadly družstva mladších a starších dorostenců a také družstva dorostenek a žen. Muži se doplnili o hráče z KH Kopřivnice a po roce postoupili do 2. ligy. Klub znovu začal více pracovat s mládeží. Po náboru dětí, kde jsme navýšili počet hráčů a hráček minižactva a nově utvořili přípravku, doplnili mladší a starší žáky kde v roce 2022-2023 jsme z nejmenších házenkářů a házenkářek vytvořili 5 družstev. Znovu jsme přihlásili do soutěží Moravskoslezské ligy mladší a starší žačky a v nynějším soutěžním ročníku 2023-2024 nám znovu startují mladší dorostenci v 2. dorostenecké lize. Zapojili jsme nové aktivní rodiče a bývalé házenkáře (Radima Škrabáka, Pavla Mišuna, Pavla Bartoně, Marcela Brože, Pavla Petřeka, Honzu Ulmana, Veroniku Smutnou a kopřivnické odchovance Františka Pavlíčka, Lukáše Rozsívala) a nechali vyškolit z těchto rodičů 4 nové trenéry s licencí. Také se nám po covidu podařila obnovit spolupráce s KH Kopřivnicí a Kopřivnice si vybrala do svého „A“ družstva 2 talentované hráče, křídelníka Jakuba Ježka a brankáře Jirku Černotu. Házená v Novém Jičíně je znovu na vzestupu a věříme, že se postupně dostaneme na ty nejvyšší příčky a znovu obnovíme dospělé složky, protože muži se v r. 2022-2023 rozpadli. U dětí jsme si vypracovali spolupráci s partnerskými městy, v kterých je handball a zajíždíme na turnaje do Świetlochowic PL, německého Ludwigsburgu a Görlitzu a také jsme zavítali i do francouzkého Epinalu. Pravidelně se zúčastňujeme největšího turnaje ve střední Evropě Prague handbalI cupu a vyjíždíme na turnaje na Slovensko.