Live
  1. Další mistrovské utkání
  2. Přijdi si zahrát miniházenou – NÁBOR DĚTÍ
  3. Mladší žáci na domácím turnaji vyhráli pouze jednou.
  4. Vítězství starších žaček na mezinárodním turnaji v Hodoníně
  5. První kolo bylo pro náš club úspěšné

Historie

Historie mezinárodní házené v Novém Jičíně

Jméno Nového Jičína se v házenkářských kruzích začíná objevovat už v letech 1933-1935. Byl to oddíl Slávie Nový Jičín, který hrál českou házenou. Hrávalo se na malém plácku, který je již zastaven. V roce 1935 házená zanikla a začala se znovu hrát v letech 1945 – 1947 na fotbalovém hřišti TJ Nový Jičín. Ale opět se neudržela. Nový Jičín má však prvenství v jiném směru. Již v letech 1933 – 1936 hrávali pod vedením profesora Stanislava Pešky mezinárodní házenou o jedenácti hráčích. Touto hrou bylo vždy ukončeno meziústavní utkání v lehké atletice mezi českým a německým gymnásiem.

Po válce v roce 1952 začal profesor S. Peška u školy provozovat házenou o sedmi hráčích. Hrály pouze nižší třídy, a to jen mezi sebou.

V Novém Jičíně začíná v roce 1958 mezinárodní házená, kdy byla založena okresní sekce házené. V okrese Nový Jičín bylo od roku 1965 pět oddílů a 23 družstev, 14 škol a 16 družstev. Celkem se tedy házená hrála na 19-ti místech a za pět let trvání okresní sekce házené bylo v činnosti 39 družstev.

Ženská házená v Novém Jičíně

V roce 1957 založila p. Zajícová družstvo žaček. V prvním roce existence se děvčata učila základům hry a sehrála několik přátelských utkání. V dalším roce byly žačky zařazeny do pravidelné soutěže. Hrály se soupeřkami z okolí, Polanka, Karviná Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí atd. Tuto soutěž vyhrály a utkaly se v kvalifikaci se Sokolem Ivančice v boji o postup do finále přeboru republiky. Jako dorostenky hrály až do roku 1961 a v tomto roce na podzim byla převážná část družstva ostaršena. Tak vzniklo družstvo žen a začalo hrát krajskou soutěž.

V zimním období 1961 – 1962 došlo ke změně trenéra. Místo p. Zajícové převzal vedení družstva p. Petr Polách, který současně hrál za družstvo mužů. Družstvo díky výhrám postoupilo do druhé ligy.

V sezóně 1962 – 1963 nastupují hráčky Nového Jičína jako nováček v soutěži. Nevedly si špatně a v závěru odrazily nápor Odevy Hlohovec a 2. ligu vyhrály. Zúčastnily se kvalifikace o postup do 1. ligy v Olomouci. V kvalifikaci doplatily na svou nezkušenost a mládi. V rozhodujícím utkání o postup remízovaly s Vršovicemi 6:6. V Sezoně 1963 – 1964 po neúspěchu v kvalifikaci nastal u družstva jistý útlum. Slabší začátek soutěže způsobil poněkud horší umístění. Družstvo TJ Nový Jičín skončilo v soutěži na 3. místě. V novém ročníku 1964 – 1965 byl kádr družstva doplněn o velmi dobrou brankářku Rýparovou – Sedláčkovou z Hranic. I připrava na nový ročník byla náročnější, což se projevilo ve zlepšení výkonu oproti minulému ročníku. V podzimní části prohrálo družstvo jediné utkání v Brně se ZKL v poměru 4:3. V zimním období vyhráli ženy Nového Jičína silně obsazený turnaj pořádaný ČKD Praha. První porážky v jarní části mistrovské soutěže se děvčata dočkala až v Otrokovicích. Avšak vítězství v soutěži již v tuto dobu měla zajištěno.  Kvalifikace se hrála v Nových Sadech u Nitry. Družstvo žen se v kvalifikaci potkali s družstvy Vršovic, Slávie Praha a Nitra. Děvčata opět neuspěla. Prohrála všechna utkání , i když ne větším rozdílem než tříbrankovým. Po skončení kvalifikace odešli dvě hráčky základního kádru. Toto oslabení se projevilo na výkonu a hry v dalších letech.

Velký podíl na stagnaci házené v Novém Jičíně měly podmínky v přípravě. Zůstaly na úrovni podmínek, za kterých se házená ve městě začínala hrát.

S přírůstkem hal a velkých tělocvičen v jiných městech se úroveň ostatních družstev zvyšovala mnohem rychleji. V těchto letech se družstvo nezlepšovalo, přesto se v soutěži umísťovalo do 5. místa. Postupem času odcházely další hráčky a do roku 1970 se v družstvu vystřídalo 53 hráček.

Od roku 1971 bylo družstvo doplněno kvalitními dorostenkami, začaly výkony celku dostávat výrazně stoupající tendenci. Mladá krev způsobila zrychlení hry a vnesla do kolektivu i zdravou ctižádost. V sezóně 1972 – 1973 se umístilo družstvo na 3. místě v 2. lize a tím se probojovalo do nově utvořené národní ligy. Po tomto úspěchu odchází z družstva dlouholetý a úspěšný trenér Petr Polách. Na jeho místo přichází trenér a hráč Jan Korenko.

Za celou dosavadní celkem úspěšnou činnost se ženy Nového Jičína dostaly pouze na jeden zahraniční zájezd do Polské lidové republiky a to k jedinému utkání. Je to málo na celek hrající přes deset let nepřetržitě druhou nejvyšší soutěž v ČSSR. Zájezd do zahraničí je jedinou odměnou, kterou mohou hráčky za svou činnost docílit. Družstvo žen obdrželo v roce 1974 titul nelepší kolektiv okresu Nový Jičín. Ročník 1976 – 1977 hrály ženy TJ Nový Jičín mezikrajský přebor (kraj Severomoravský – Jihomoravský), který děvčata vyhrála bez ztráty bodu a vybojovala si tímto znovu účast v národní lize.

V nové sezóně přebral vedení družstva trenér Karel Borovský, další z odchovanců házené Nový Jičín. Kádr družstva doznal oproti loňské sezóně několik změn. Odešly tři dlouholeté hráčky a naopak byly zařazeny do družstva dorostenky. Příprava na mistrovské boje vyvrcholila třítýdenním turnajem v Chořově, který naše děvčata vyhrála. Po podzimní části se družstvo umístilo na čtvrtém místě, avšak v tréninku se nepolevilo. Během přípravy sehrálo zápasy s WBK Halle z NDR a na mezinárodním turnaji v Ostravě zvítězilo nad celkem z Jugoslávie. V prosinci roku 1977 byl uspořádán ve sportovní hale v Novém Jičíně 1. ročník turnaje o putovní pohár n.p. TONAK NOVÝ JIČÍN v házené žen na mezinárodní účasti, naše děvčata vyhrála. Dále družstvo TJ Nový Jičín vyhrálo „Ligu přátelství“. Samotná jarní část mistrovské soutěže jen dokázala užitečnost tvrdé zimní přípravy, a zisk 32 bodů zabezpečil našemu družstvu 3. místo v národní lize ročníku 1977 – 1978. Družstvo dorostenek se v tomto ročníku stalo přeborníkem severomoravského kraje a postoupilo do dorostenecké ligy. Odehrálo své první mezistátní utkání s družstvem Azoty Chorzow a zvítězilo 11:9. Další větší akcí pořádanou naším oddílem byl 3. ročník turnaje „Únorového vítězství“ dorostenek.

Dne 9. a 10.12.1978 v rámci 180 let trvání kloboučnické výroby v Novém Jičíně a 20. výročí založení ženské házené v Novém Jičíně byl uspořádán zatím největší a nejnáročnější turnaj – 2. ročník „O putovní pohár n.p. TONAK“, družstvo žen se umístilo na 4. místě. zúčastněná družstva byla Slavie Praha, PS Ostrava, Jednota Trenčín a družstvo z NDR TSG Wismar – účastník 1. ligy NDR.

V létě 1978 bylo sestavěno družstvo starších žaček s trenérem Ing. Zajícem. Družstvo se umístilo na 9. místě. Poté byl proveden nábor na školách a následně vytvořeno družstvo mladších žaček a mini žaček, které se také zapojily do soutěže. U tohoto družstva začala vypomáhat zakládající členka ženské házené v Novém Jičíně p. J. Zajícová.

U příležitosti 20-ti let ženské házené v Novém Jičíně byla uspořádána mimořádná akce – utkání bývalých hráček TJ Nový Jičín a stávajícího družstva žen. V rámci těchto oslav byl uspořádán slavnostní večer, kde byla zhodnocena činnost za 20 let, vzpomenuty úspěchy novojičínské házené a předány upomínkové předměty všem hráčkám.

Mužská házená v Novém Jičíně

Spadá do období roku 1955. Ze svěřenců profesora Pešky vznikla družstva žáků a dorostenců. Byli to vesměs žáci ze školy na Palackého ulici a gymnásia v Novém Jičíně, kde profesor Peška působil, jako profesor tělesné výchovy. Žáci byli přihlášeni do řádných soutěží, a účastnili se pravidelných přeborů novojičínských škol. Největším tehdejším úspěchem bylo vítězství žáků v roce 1961 v okresním přeboru. Dorostenci vytvořeni z žáků gymnásia spolu se staršími hráči vytvořili družstvo mužů.

V roce 1963 se stal hrajícím trenérem Rudolf Jaroň u nově sestaveného družstva mužů. Toto družstvo začalo od nejnižší soutěže a postoupilo až do oblastního přeboru. Zde pak hrálo až do roku 1967. Mužská házená se potýká s těžkostmi začínajících družstev. Byl nedostatek trenérů a funkcionářů. V roce 1968 družstvo pro nedostatek hráčů (odchod mladých do vojenské základní služby) přešlo do Kopřivnice. Zde hrálo pod hlavičkou „B“ družstva a to oblastní přebor. Toto trvalo jeden rok, další rok zbývající hráči hráli v Tatře Kopřivnice a v TJ Dukla Hodslavice. V tomto čase bylo znovu vytvořeno družstvo dorostenců.

Jelikož dorostenci Nového Jičína dosahovali dobrých výsledků a někteří z nich dovršili hranici 19-ti let, bylo v roce 1970 znovu založeno družstvo mužů. Postupem času se do tohoto družstva vraceli odchovanci Nového Jičína z jiných oddílů. Tak byl vytvořen z vlastních odchovanců vyzrálý kolektiv hráčů, který se během čtyř let stal krajským přeborníkem a probojoval se do 2. ligy. O tak rychlý postup se přičinil nový trenér Stanislav Kunc. V této velmi krátké době sehrálo družstvo několik velmi hezkých utkání s předními československými i zahraničními družstvy. Porazili mimo jiné i Strojárne  Martin, Gumárny Zubří, Viktorii Žižkov a Atletic Le Havre.

Mužská házená si vzala ponaučení z neúspěchu minulých let a snažila se vychovat své nástupce. Byla vytvořena dvě družstva žáků, jedno družstvo mladších žáků, družstvo dorostenců a „B“ družstvo mužů.

Ročník 1976 – 1977 byl pro muže taky úspěšný. I po reorganizaci soutěže (zrušení 2. ligy) a vytvoření krajského přeboru 1. třídy, družstvo bojovalo a nevzdávalo se naděje na postup. Tentokrát se umístilo na 3. místě. Také v „Lize přátelství“ (soutěž hraná mezi oddíly krajského přeboru Severomoravského kraje a Katowického vojvodství) skončili z osmi účastníků na 3. místě. Bylo to podstatné zlepšení oproti minulému ročníku, kde skončili na 6. místě.

Muži „B“ v krajské přeboru 2. třídy se umístili na posledním místě a v dalším ročníku budou hrát meziokresní přebor. Dorostenci v krajském přeboru se umístili na 3. místě, žáci „A“ krajský přebor 5. místo, žáci „B“ meziokresní přebor 4. místo, žáci mladší meziokresní přebor 4. místo.  Po skončení sezóny přešlo z družstva dorostenců do družstva mužů

V novém ročníku 1977 – 1978 se oddíl zaměřil hlavně na ženskou házenou. Proto bylo nutné vybudovat trenérské a hlavně mládežnické zázemí. Byla utvořena družstva žaček mladších a předžaček. Družstvo mužů „B“ bylo rozpuštěno, družstvo mužů „A“ omlazeno a někteří hráči přešli do trenérských funkcí.

Dne 20.7.1978 byla házenkářská veřejnost překvapena smutnou zprávou, že zemřel zasloužilý pracovník a organizátor, zakladatel házené v Novém Jičíně a dlouholetý pracovník profesor Stanislav Peška.

Rok 1978 byl pro novojičínskou házenou úspěšný tak, jako již několik předešlých roků. Bylo dosaženo dobrých sportovních výsledků většiny družstev, také spolupráce s patronátními podniky, především s n.p. TONAK a Okresním domem pionýrů a mládeže, jakož i s Tělovýchovnou jednotou Nový Jičín..